• Projekty i programy

• Aktywna Tablica 2022

• Gmina Tarnowskie Góry otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica” edycja 2022.

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi  skorzystała z dofinansowania w wysokości  35 000, 00 zł co wraz z wkładem własnym Gminy w wysokości 8 750,00 zł pozwoli na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych za kwotę 43 750, 00 zł.

harmonogram_wspolpracy_sieci_(1).doc

zalozenia_wspolpracy_sieci_(1).doc

Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach przystąpiła w roku szkolnym 2022/2023 do udziału w rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów  i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 - "Aktywna Tablica".

Zakupiony w  ramach programu Aktywna Tablica sprzęt multimedialny wzbogacił warsztat pracy szkolnych specjalistów pracujących z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Przyczyniło się to wzrostu zaangażowania uczniów w proces uczenia się, a nauczycieli w proces nauczania, tym samym doprowadzając do podniesienia jakości i efektywności udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Do realizacji tego programu w naszej szkole  powołano e-koordynatora, którym została  D.Brynkus oraz powołano zespół samokształceniowy,  który tworzyły: B. Piegza, M. Szewerda, A.Pajor – Pogoda, A. Nocoń, K.Lichosik. Nauczyciele wzięli udział  w technicznym szkoleniu z funkcji i obsługi zakupionego sprzętu multimedialnego. Ponadto nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach i webinarach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.

Zgodnie z wymaganiami programu powołano także międzyszkolną sieć współpracy nauczycieli, której celem była   wymiana informacji oraz dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej oraz związanych z nią nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. Miało to służyć podniesieniu jakości pracy szkoły, zwiększeniu kompetencji nauczycieli i kształceniu umiejętności uczniów by przygotować ich do życia w społeczeństwie informacyjnym. W ramach międzyszkolnej sieci Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Królowej Jadwigi nawiązała współpracę ze: Szkołą Podstawową nr 37 w Bytomiu, Szkołą Podstawową nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu, Szkołą Podstawową nr 38 im. Jana III Sobieskiego w Bytomiu, Szkoła Podstawową nr 27 w Bytomiu, Szkołą Podstawową nr 43 w Bytomiu, Branżową Szkołą I Stopnia nr 7 w Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych w Bytomiu.

Szkolny e-koordynator  wraz z zespołem nauczycieli uczestniczyli w spotkaniach połączonych z lekcjami otwartymi  w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli:

24.11.2022 r. -  Szkoła Podstawowa nr 37 w Bytomiu – Lekcja języka niemieckiego

22.03.2023 r. - Szkoła Podstawowa nr 43 w Bytomiu – Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

30.03.2023 r. - Branżowa Szkoła I Stopnia nr 7 w Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych  w Bytomiu – Lekcja języka angielskiego

01.06.2023 - Branżowa Szkoła I Stopnia nr 7 w Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych w Bytomiu - lekcja chemii

Podczas spotkań dyskutowano na temat organizacji pracy w ramach rządowego programu, wykorzystania narzędzi i programów, rozwiązywano problemy, przedstawiano propozycje materiałów samokształceniowych, wymieniano się ciekawymi stronami internetowymi przydatnymi w codziennej pracy z uczniem, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W naszej szkole odbyły się 2 lekcje otwarte:

17.05.2023 r. – Muzyczny Escape room

17.05.2023 r. – Pomoc psychologiczno – pedagogiczna (zajęcia logopedyczne, korekcyjno    kompensacyjne, psychologiczne, rewalidacyjne)

Nauczyciele naszej szkoły opublikowali na platformie elearningowej Moodle RODN WOM Katowice scenariusze następujących zajęć: