• Aktualności

            • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NA NAJPIĘKNIĘJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

              Nasza świetlica zorganizowała międzyszkolny konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Z wielu tarnogórskich szkół wpłynęło mnóstwo pięknych, prac. Najpiękniejszym i najbardziej samodzielnie wykonanym przyznaliśmy nagrody i wyróżnienia, a wszystkie dekoracje ozdobiły choinkę stojącą w holu szkoły.

              Oto lista nagrodzonych:

              KLASY III:

              I miejsce - Zofia Stera, SP 12

              II miejsce - Laura Szumal, SP 5

              III miejsce - Alicja Paruzel, ZSP 1

              Wyróżnienia - Karolina Szewczenko, SP 5

              Hanna Czechowicz, SP 12

              KLASY II:

              I miejsce - Julia Piekarska, SP 5

              II miejsce - Mikołaj Morawiecki, ZSP 3

              III miejsce - Kaja Śpiewak, SP 8

              Wyróżnienia - Maja Śpiewak, SP 8

              Fryderyk Tobor, SP 14

              KLASY I

              I miejsce - Maja Żmijewska, ZSP 4

              II miejsce - Miłosz Pasternak, SP 5

              III miejsca - Jakub Idalczyk, ZSP 1

              Małgorzata Oleś, ZSP 1

              Wyróżnienia - Zuzanna Holewa, SP 5

              Zofia Bąk, SP 1

              Gratulujemy laureatom oraz wszystkim, którzy potrafią twórczo spędzać wolny czas. Nagrody dla uczniów spoza naszej szkoły do odbioru w sekretariacie SP 5 w Lasowicach. Naszym uczniom wręczymy nagrody w ostatnim dniu nauki stacjonarnej - w piątek 17 grudnia.

              Szczególnie dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Tarnowskich Górach oraz Pani Radnej Beacie Piegzie za ufundowanie nagród dla zwycięzców.

              Wszystkim życzymy wspaniałych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w przyjaznej atmosferze wśród najpiękniejszych, samodzielnie wykonanych dekoracji tworzących niepowtarzalny nastrój.​​​​​​​

            • Tydzień Dobrych Relacji - Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

              12-17.12.2021

              W dniach od 13 do 17 grudnia w naszej szkole odbył się Tydzień Dobrych Relacji.

              Uczniowie naszej szkoły dzielili się dobrym słowem, witali się łokciem oraz obdarowywali sie uśmiechami.

              Na przerwach rozwiązywali SUDOKU a na informatyce nie siedzieliśmy przed komputerami ale graliśmy, kodowaliśmy, rozwiązywaliśmy łamigłówki oraz składaliśmy roboty

              Nie zapomnieliśmy o zbliżąjących się świętach i uczniowie wypisywali od serca ręcznie robione kartki świąteczne oraz kartki z akcji "Nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj". Kartki z życzeniami trafią do osób w  placówkach pomocy w Tarnowskich Górach i Zabrzu.

               

            • Wyróżnienie w konkursie „Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie”

              Zachęcamy do obejrzenia pracy konkursowej (filmik poniżej)

              Grupa uczniów z naszej szkoły,z obecnej klasy VII a i VIII b – drużyna „NORWESKA PIĄTKA Z PIĄTKI” brała udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno-cyfrowym „Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie!”.

              Konkurs ten został zorganizowany przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pod honorowym patronatem Ambasady Norwegii oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

              Drużyna „NORWESKA PIĄTKA Z PIĄTKI” otrzymała wyróżnienie w konkursie plastyczno-cyfrowym „Fundusze Norweskie i EOG - o tym się wie”.

              Otrzymaliśmy dyplom, nagrodę w postaci monitora interaktywnego wraz z mobilnym stojakiem dostarczonym do szkoły 16.11.2021 r. oraz nagrody rzeczowe: powerbanki, myszki bezprzewodowe i pendrive.

              Koordynatorem projektu była Pani Ewelina Kowalska .

              Pod względem informatycznym uczniów wspierała nauczycielka informatyki - Pani Anna Herman .

              Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotowanie prac plastycznych w technice cyfrowej.

              Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy wśród uczniów, pracowników dydaktycznych, rodziców – na temat Funduszy Norweskich i EOG, ich wkładu w rozwój ekonomiczny i społeczny Polski, państw-darczyńców tych Funduszy oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów.Konkurs był finansowany ze środków Funduszy Norweskich i EOG.

               

              Gratulujemy!!!

               

            • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2021

              Ogłoszenie o konkursie dla szkół na najciekawsze prace plastyczne z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2021

              Każda szkoła może nadesłać maksymalnie 3 prace plastyczne autorstwa uczniów w każdej z kategorii wiekowych (najlepsze zdaniem osób oceniających prace na poziomie szkoły).

              Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 17 grudnia 2021 r. zgłosić swój udział, przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia oraz skany lub zdjęcia wybranych prac plastycznych wraz z imieniem i nazwiskiem autora (lub autorów) i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl.

               

              Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe.

              Dwie dotyczą szkół podstawowych: kl. I-IV, kl. V-VIII, jedna przeznaczona jest dla szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane osobno dla każdej kategorii wiekowej.

              Prace mogą być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie.

              Spośród nadesłanych zgłoszeń 3-osobowa komisja konkursowa, powołana przez Rzecznika Praw Dziecka wybierze po maksymalnie 20 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, które zostaną poddane szczegółowej ocenie, w celu wybrania trójki laureatów w każdej kategorii wiekowej oraz pozostałych wyróżnionych prac.

              Komisja ogłosi decyzję do 10 stycznia 2022 r.

              Zwycięzcy – wybrani przez Komisję autorzy najlepszej pracy w każdej kategorii wiekowej – otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy, ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy będą obejmowały: rower, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

              Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 17 grudnia 2021 r. zgłosić swój udział, przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia oraz skany lub zdjęcia wybranych prac plastycznych wraz z imieniem i nazwiskiem autora (lub autorów) i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl.

            • Uroczyste otwarcie BŁĘKITNEJ PLANETY

              Z dumą informujemy, że 5 listopada 2021 roku dokładnie o godz. 10.20 dokonano uroczystego otwarcia ekopracowni BŁĘKITNA PLANETA sfinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Kwota 44 686,00 zł pozwoliła na stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej, doskonale wyposażonej pracowni. Otwarcia dokonali Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach Pan Tomasz Bednarek, Wiceburmistrz Tarnowskich Gór Pani Jolanta Tuszyńska, Poseł na Sejm Pani Barbara Dziuk i Dyrektor Szkoły Pani Ewa Ziemba. Młodzież naszej szkoły uświetniła wydarzenie śpiewem i recytacją oraz zaprezentowała doświadczenia z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych. Goście zostawili nam upominek w postaci własnoręcznie posadzonych kwiatów pokojowych, którym nadali nazwy. Będziemy o nie dbać, by oczyszczały nam szkolne powietrze:)

            • Zielona Pracownia 2021

              Z radością informujemy, że w Szkole Podstawowej nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach  powstała w tym roku pracownia  „Błękitna planeta” . Dzięki temu, że nasz projekt został laureatem konkursu „Zielona Pracownia 2021” organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach mogliśmy zrealizować nasze marzenia o pięknej, dobrze wyposażonej pracowni ekologicznej.  Doceniono pomysł na utworzenie nowej pracowni, w której można będzie zgłębiać tajniki biologii, fizyki, chemii, geografii, ochrony środowiska, a ułatwią to atrakcyjne pomoce dydaktyczne. W tegorocznej siódmej edycji konkursu do WFOŚiGW w Katowicach wpłynęły 133 wnioski, z czego wyłonionych zostało 61 najlepszych projektów, w tym nasz. Pomimo ogromnej konkurencji udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 35687,00 zł na utworzenie naszej „Błękitne planety”. Projekt nagrodzono finansowo we wcześniejszym konkursie „Zielona pracownia – projekt’ 21”, kwotą 9000,00 zł. Suma obu nagród pozwoliła na realizację zamierzeń i utworzenie nowoczesnej pracowni ekologicznej.

              Motywem przewodnim projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej w naszej dzielnicy. Zaczynamy od naszych uczniów, którzy wiedzę poniosą dalej. Ekopracownia będzie miejscem, gdzie abstrakcyjna często wiedza naukowa stanie się bardziej przystępna dla uczniów i zachęci ich do rozwijania zainteresowań biologiczno- chemicznych. W tym celu opracowano trzy programy dydaktyczne, skoncentrowane na rozwijaniu umiejętności praktycznych, pozwalające wykorzystać zasoby „Błekitnej planety”. Uczniowie będą mogli zaprezentować swoje umiejętności, rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Modernizacja pomieszczenia, umiejętne wykorzystanie przestrzeni, a także doposażenie funkcjonalnymi meblami,  pomocami dydaktycznymi i sprzętem multimedialnym przyczyni się do podniesienia jakości pracy szkoły. Planowane są nie tylko zajęcia z biologii, przyrody, chemii, fizyki, ale także odbywać się w niej będą warsztaty kreatywności i dodatkowe koła zainteresowań.

               

              Odbiorcami Zielonej Pracowni będą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także społeczność lokalna i osoby, które zaangażowane są w dbanie o naszą małą ojczyznę -Gminę Tarnowskie Góry w kontekście zjawisk przyrodniczych, prozdrowotnych i ekologii.

              Uroczyste otwarcie „Zielonej Pracowni” w naszej szkole zaplanowano na 5 listopada 2021r.

               

          • Ogólnopolska akcja "Czytamy z sercem"
            • Ogólnopolska akcja "Czytamy z sercem"

              Ze względu na ubiegłotygodniowe Wybory do Samorządu Uczniowskiego, 7 października biblioteka szkolna wraz z uczniami kl. VII b  przedstawiła uczniom inicjatywę czytelniczą - Ogólnopolską Akcję pod tytułemCzytamy z sercem”. Organizatorami akcji są Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu. Akcja łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

              eduresized_IMG_6709.jpg​​​​​​​

              Wcześniej, bo 29 września 2021 r. uczniowie odwiedzili klasy I-III i głośno odczytywali fragment książeczki edukacyjnej "Ktoś" Alekandry Chmielewskiej. Bajka dotyczy dziewięcioletniej dziewczynki chorej na serce, która mimo choroby, aktywnie uczestniczy w życiu szkoły i klasy. Uczniowie z zaangażowaniem słuchali książeczki. Dokończą im wychowawcy podczas codziennego październikowego głośnego czytania.

              Scenka pokazała nam, jak serce jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, bez którego, byśmy nie przeżyli. Dlatego bardzo należy o niego dbać. Serce narażone jest w ciągu życia na wiele negatywnych czynników, co sprawia, że może być podatne na różnorodne schorzenia. W społeczeństwach rozwiniętych choroby serca dotykają jednak coraz młodsze jednostki. Na nasze zdrowie silnie wpływa przede wszystkim tryb życia. Coraz dłuższe godziny pracy siedzącej, rozrywki przed ekranem komputera lub telewizora oraz przetworzona dieta są głównymi winowajcami tak wysokiej częstości występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.

              Atrakcją krótkiego apelu był nasz nauczyciel wychowania fizycznego, który jeszcze przed wystąpieniem zainicjował krótkie ćwiczenia "cardio", a chętni uczniowie je wykonywali. Pięknie wpisał się tym w ideę dbania o swoje serce poprzez aktywność fizyczną.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach
      • 32 285 27 40
      • 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Leśna 23 Poland
      • mgr Ewa Ziemba
      • sekretariat: 7.30 - 15.30 świetlica szkolna: 7.00 - 16.00
      • Od 1 stycznia 2015 Gmina Tarnowskie Góry jest płatnikiem VAT. W związku z powyższym na podstawie informacji skarbnika miasta wszystkie faktury zakupu/sprzedaży od 01.01.2016 muszą zawierać dane: Gmina Tarnowskie Góry Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi ul. Leśna 23 42-600 Tarnowskie Góry NIP 645 25 381 84
      • Administrator wyznaczył pana Macieja Korzucha jako Inspektora Ochrony Danych (IOD) i panią Ewę Sosinkę jako Zastępcę IOD. Kontakt do IOD: biuro@protecton.pl
    • Logowanie