Informacje podstawowe
Bibliotekarze: Dominika Koźlak, Ewa Ziemba
Godziny otwarcia biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2024/2025
Poniedziałek 7:45-14:30 Wtorek 7:45-13:15 Środa 7:45-13:45 Czwartek 7:45-14:30 Piątek 7:45-14:30 Dokumenty biblioteczne
Regulamin biblioteki szkolnej
Regulamin pracy biblioteki w okresie zagrożenia COVID-19
Regulamin wypożyczania podręczników
Wykaz podręczników na rok szkolny 2024/2025
ŚWIĄTECZNE DYKTANDO BIBLIOTECZNE - V EDYCJA
Nasza biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów klas 4-8 do udziału w wyjątkowym Świątecznym Dyktandzie Bibliotecznym! To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, zdobyć nagrody rzeczowe, dodatkową ocenę z języka polskiego, a przede wszystkim zawalczyć o prestiżowy tytuł Mistrza Ortografii i pióro Dyrektora!
Każda klasa może zgłosić maksymalnie dwóch uczestników, których wskażą nauczyciele języka polskiego. Czekamy na Wasze zgłoszenia do 6 grudnia!
Dyktando odbędzie się 10 grudnia 2024 roku o godzinie 8:55 w czytelni szkolnej. Nie zwlekajcie – świąteczny klimat, dobra zabawa i emocje gwarantowane! Kto wie, może to właśnie Ty zostaniesz tegorocznym mistrzem?
Do dzieła, młodzi ortograficy!
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY - MAGIA ŚWIĄTECZNEGO OCZEKIWANIA!
Drodzy Uczniowie,
Zapraszamy Was do wspólnego odkrywania świątecznej magii z naszym Bibliotecznym Kalendarzem Adwentowym! Codziennie czeka na Was niespodzianka w jednym z okienek choinki – zadanie pełne radości, kreatywności i świątecznego ciepła. W piątki znajdziecie specjalne zadania na weekend, które możecie wykonać wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi.
Co możecie zyskać?
- Poznacie ciekawe tradycje świąteczne z różnych zakątków świata.
- Zrobicie coś dobrego dla innych i dla siebie.
- Spędzicie czas z bliskimi, wspólnie tworząc piękne wspomnienia.
Dołączcie do zabawy i przeżyjcie ten adwent w wyjątkowy sposób! Każdy dzień to krok w stronę magicznej atmosfery Świąt. Nie przegapcie okazji – świąteczna przygoda czeka!
Powodzenia i wesołej zabawy!
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK Z KSIĘGARNIĄ TULISZKÓW
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - 25 LISTOPADA
Skąd się wzięły pluszowe misie?
Historia pluszowego misia sięga 1902 roku, kiedy to prezydent USA, Theodore Roosevelt, podczas polowania odmówił zastrzelenia młodego niedźwiadka. To wydarzenie stało się inspiracją dla właściciela sklepu z zabawkami, który stworzył pierwszą pluszową maskotkę – "Teddy Bear". Od tego czasu miś stał się jednym z ulubionych przyjaciół dzieci (i dorosłych!) na całym świecie. W 2002 roku, w setną rocznicę powstania, ustanowiono Dzień Pluszowego Misia, który obchodzimy co roku 25 listopada.A co czeka Was w naszej bibliotece?
Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które rozgrzeją serca wszystkich miłośników misiów:
🐻 Przyjdź ze swoim misiem – twój miś działa jak szczęśliwy numerek!
🐻 Konkurs na wyjątkowego misia: w klasach wybierzcie misia w jednej z kategorii: w rozmiarze XS, XL, najstarszego dziadka lub z najfajniejszą historią. Zróbcie pamiątkowe zdjęcie wystawce i wyślijcie je do bibliotekarza.🐻 Pamiątkowe zdjęcia: każda klasa z misiem otrzyma zaproszenie na wspólne zdjęcie – również w naszej specjalnej fotoramce!
🐻 Spotkanie z misiem Borysem: na przerwach czeka na Was nasz bibliotekarski miś, gotowy do zdjęć!
🐻 Super zabawy w bibliotece: przygotowaliśmy dla Was niespodzianki, które sprawią, że ten dzień będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.
Nie zapomnijcie zabrać swoich pluszowych przyjaciół, bo z nimi dzień staje się piękniejszy, a zdjęcia – niezapomniane!
Zapraszamy do wspólnej zabawy w bibliotece szkolnej! 🎉
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK - 12 LISTOPADA
5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – wyjątkowe święto, które zaprasza nas do świata baśni, magii i niezapomnianych przygód. To dzień, kiedy wspominamy bohaterów, którzy od lat towarzyszą nam w książkach, filmach i opowieściach. Każdy z nas ma ulubioną postać z bajki, której przygody rozbudziły naszą wyobraźnię Dzień Postaci z Bajek to świetna okazja, by przypomnieć sobie, jak wiele wartości niosą bajki: uczą przyjaźni, odwagi, dobra i wiary w siebie. W naszej bibliotece celebrujemy ten dzień na swój sposób, dlatego...
Już 12 listopada zapraszamy do zabawy! Przebranie się za ulubioną postać z bajki to świetna okazja, by wcielić się w swojego bohatera i przeżyć niezapomnianą przygodę. Możesz stać się kimkolwiek zechcesz – od odważnego superbohatera, jak Superman czy Wonder Woman, po klasyczną postać z ulubionej bajki, taką jak Myszka Miki lub Elsa z "Krainy Lodu". Taka zmiana wizerunku nie tylko zapewnia mnóstwo zabawy, ale także pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść do fantastycznego świata. Pamiątkowe zdjęcie klasowe oraz własne zdjęcie w fotoramce będą świetnymi wspomnieniami. Nagrody od "Tajemniczego JURY" to dodatkowa zachęta, by postarać się o kreatywne i staranne przebranie. Pamiętaj, że w świecie wyobraźni ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność!
ZOBACZ WIDEORELACJĘ Z AKCJI relacja_Dzien_Postaci_z_Bajek_2024.mp4
SZKOŁA PRZYSTĄPIŁA DO AKCJI W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE DLA BIBLIOTEK "BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA II"
Ogólnopolski program "Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka" to inicjatywa skierowana do bibliotek szkolnych i publicznych, wspierająca ich rolę jako centrów rozwoju społecznego, kulturowego i edukacyjnego. Edycja II programu na rok szkolny 2024/2025 promuje działania, które pomagają w budowaniu przyjaznej przestrzeni bibliotecznej, wpływającej na dobrostan użytkowników oraz rozwój kompetencji czytelniczych.
Zgodnie z oczekiwaniami uczestników planujemy 4-6 zadań w ciągu całego roku szkolnego. Będą obejmować różne kategorie. By ukończyć program, w ciągu roku należy zrealizować minimum 3 działania.
Pierwsze działanie dotyczy akcji "KLUB SUPERMOCY".
PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
POD HASŁEM GŁÓWNYM "POZNAJMY SIĘ W BIBLIOTECE"
Regulamin: Regulamin_-_plakat_-__bohater_literacki.pdf
GRATULACJE!
IV EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "CZYTAMY Z SERCEM"
Wyniki mini quizu "Pierwsza pomoc przedmedyczna"
I miejsce - Laura Kosak, Nadia Beksa (kl. 7)
II miejsce - Hanna Bach, Nadia Chudzik, Julia Grzęda, Agata Jarząbek (kl. 7)
III miejsce - Maria Janioł (kl. 3), Dominika Hutera (kl. 4)
GRATULACJE!
DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
KONKURSY ZWIĄZANE Z AKCJĄ "CZYTAMY Z SERCEM"
z racji zbliżającej się IV edycji ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem”, w którą włącza się nasza szkoła (29.09.-05.10.), chciałam zachęcić uczniów do udziału w konkursach z nią związanych.
Organizatorami konkursów są inne szkoły z Polski, które przygotowały konkursy na skalę ogólnopolską, właśnie dzięki akcji. W regulaminach są trochę inne terminy oddawania prac, jednak aby zdążyć wysłać prace jako szkoła, proponuję terminy, które są umieszczone na plakatach.
Zachęcam uczniów klas I-VIII do udziału w dwóch konkursach. W obu należy wypełnić zgody, które można samodzielnie wydrukować l wypełnić lub przyjść po wydruk do biblioteki szkolnej. Regulamin, plakaty i szczegóły w załącznikach.
1. Ogólnopolski Konkurs Plastyczno- Czytelniczy „Sercowa opowieść w lapbooku”
Tematyka lapbooka powinna nawiązywać do hasła „Sercowa opowieść w lapbooku” i przedstawiać książkę, która dotyczy przyjaźni, miłości, dobroci, tematyki chorób serca, serca jako narządu itp. TERMIN ODDAWANIA PRAC DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ, SEKRETARIATU: 26 września 2024 r.
2. III edycja konkursu fotograficznego „Czytamy z Sercem”
Fotografie powinny ukazywać książkę lub osobę czytającą o sercu, dla serca i z sercem. Interpretacja dowolna. Fotografie-preferowany rozmiar 20 x 30 cm lub lub przesyłać jako pliki graficzne (sugerowana minimalna rozdzielczość 2480x3508 pikseli) na adres dkozlak@sp5tg.pl
TERMIN ODDAWANIA PRAC FIZYCZNYCH DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ, SEKRETARIATU: 7 października 2024r. Prace cyfrowe tylko na adres dkozlak@sp5tg.pl
Na razie zapraszam do udziału w konkursach, natomiast od końca września jako szkoła będziemy realizowali szereg inicjatyw związanych z akcją, szczegóły niebawem!
NARODOWE CZYTANIE 2024 "KORDIAN" JULIUSZA SŁOWACKIEGO
W tym roku szkolnym nasza społeczność szkolna również włączyła się w obchody akcji "Narodowe Czytanie". Wysłuchaliśmy listu pary prezydenckiej oraz uzasadnienia wyboru tego trudnego utworu dla uczniów szkoły podstawowej. Uczniowie oglądając edukacyjny krótki filmik, poznali życiorys autora. Jako szkoła skupiliśmy się głównie na najbardziej popularnych fragmentach książki "Kordian" oraz poznaliśmy opowieść sługi Grzegorza o Janku, który psom szył buty w wykonaniu szkolnego koła teatralnego. Chętni mogli się dowiedzieć nieco więcej o Słowackim, biorąc udział w zabawie krzyżówkowej, gdzie odpowiedzi do haseł były ukryte w ciekawostkach rozwieszonych po szkole. Na zakończenie aktorzy otrzymali pamiątkowe zakładki do książki, nawiązujące do akcji.
Tutaj można zobaczyć wideorelację z naszej akcji: Narodowe Czytanie 2024 (youtube.com)
KIERMASZ KSIĄŻEK Z KSIĘGARNIĄ "TULISZKÓW"
VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW"
9 maja 2024 roku w naszej szkole (jak i całej Polsce) odbył się finał konkursu. Zespoły w składzie:
- kategoria klas I-III - Wojciech Fajer i Jakub Zoremba (IIb)
- kategoria klas IV-VI - Weronika Fajer (IVa), Zofia Pogoda i Dominik Łągiewka (Va)
- kategoria klas VII-VIII - Amelia Piotrowska (VIIIa)
dzielnie walczyły z trudnym testem dotyczącym odpowiedniej książki
Wyniki prezentują się następująco:
Drużyna klas 1-3 otrzymał 143/170 p.
Drużyna klas 4-6 otrzymał 147/170 p.
Drużyna klas 7-8 otrzymała141/170 p.
każda drużyna zdobyła TYTUŁ I WICEMISTRZA POLSKI!
GRATULACJE!!!
IX POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY "COSPLAY KSIĄŻKOWY".
Szkoła po raz kolejny wzięła udział w powiatowym konkursie czytelniczym "Cosplay książkowy". W szkolnych eliminacjach brały udział dwa zespoły:
1. Hanna Bach (6b) i wcieliła się w rolę Hermiony z serii książek o Harrym Potterze
2. Dawid Bronakowski, Tymon Sokołowski i Bohdan Kril (6a) i wcielili się w postacie z "Złodzieja piorunów", serii książek "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy".
Oba wystąpienia były bardzo ciekawe, oryginalne i z ciekawą grą aktorską, jednak Jury oceniło pracę chłopaków na dużo lepszą i to oni reprezentowali szkołę w finale.
Finał odbył się 10 maja 2024r. w Pałacu w Rybnej. Nasi uczniowie nie tylko musieli wykazać się znajomością prezentowanej książki, ale również zachwycić szanowne Jury i w rezultacie otrzymali 120/130 punktów i tym samym zajęła II miejsce w kategorii klas IV-VI, pokonując tym samym osiem innych zespołów.
Wielkie gratulacje!!!
WYNIKI II EDYCJI SZKOLNA GRA TERENOWA "TROPEM BILBA BAGGINSA"
4 kwietnia 2024 roku uczniowie brali udział w II edycji Szkolnej Gry Terenowej "Tropem Bilba Bagginsa" wokół książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Wpłynęło 7 rozwiązanych kart odpowiedzi. Organizatorzy po sprawdzeniu kart wyłonili zwycięzców. Wyniki i punktacja jest następująca:
Gratulacje!
INFORMACJA O KONKURSACH CZYTELNICZYCH (MARZEC - MAJ 2024)
biblioteka szkolna organizuje II edycję Szkolnej Gry Terenowej "Tropem Bilba Bagginsa" wokół książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" w dniu 04.04.2024 (czwartek).
Szczegóły:
1. Gra polega na odnalezieniu pytań ukrytych w różnych miejscach szkoły oraz u różnych osób (nauczycieli i pracowników szkoły).
2. Miejsca z pytaniami będą oznaczone specjalnym znakiem związanym z książką.
3. Przed rozpoczęciem gry uczestnik odbiera KARTĘ GRY w bibliotece, na której będzie udzielał odpowiedzi.
4. Wypełnione KARTY GRY należy oddać biblioteki lub świetlicy szkolnej do godz. 14:00.
5. Niepodpisane karty gry nie biorą udziału w konkursie.Regulamin: regulamin_konkursu_SZKOLNA_GRA_TERENOWA_TROPEM_BILBA_BAGGINSA__edycja_II
II Powiatowy Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas V-VIII (zgłoszenia do 3 kwietnia 2024r.)
1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Zbrosławicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zbrosławicach.
2. Uczniowie będą brali udział w zmaganiach czytelniczych w dwóch etapach (I etap 9.04.2024, II etap 25.04.2024). W obu będą musieli wykazać się wiedzą oraz znajomością lektury: „Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu” Johna Flanagana. W obu etapach mogą pojawić się pytania zamknięte jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, otwarte i opisowe.
3. Do II etapu (25.04.2024) przechodzi dwóch uczniów z najwyższymi wynikami w teście.
Regulamin: Regulamin_II_Powiatowego_Konkursu_Czytelniczego_Zbroslawice_2024.pdf
IX POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY EDYCJA 2023/2024„COSPLAY KSIĄŻKOWY” (klasy IV-VIII) (zgłoszenia do 05 kwietnia 2024r.)
Konkurs kuratoryjny (w przypadku zajęcia wysokich miejsc w finale – są przyznawane dodatkowe punkty na świadectwie).
1. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych (kl. IV-VI oraz kl. VII-VIII) oraz dwóch etapach.
2. Etap pierwszy konkursu (szkolny) (12.04.2024)
a) Do konkursu mogą zgłosić się uczestnicy indywidualni lub 2-3 osobowe zespoły, które muszą wybrać postaci z jednej książki dziecięcej lub młodzieżowej za które się przebiorą, przygotować ich prezentację w sposób atrakcyjny i zachęcający do przeczytania tej książki. Uczestnicy indywidualni, zespoły 2-osobowe i 3-osobowe będą oceniane jednakowo. Uczestnicy mogą przygotować swoje stroje i prezentacje na podstawie całej serii wydawniczej (np. wszystkie części „Harrego Pottera”), ale do etapu powiatowego wybierają jeden tom (na jego podstawie będzie przygotowany test).
b) Uczestnicy konkursu przedstawiają swoje stroje, dokonują prezentacji postaci i promują wybraną książkę w trakcie etapu szkolnego. Czas prezentacji: minimalny to 3 minuty, a maksymalny 5 minut.3. Etap drugi (finał) (10.05.2024)
a) Finał konkursu będzie przeprowadzony w dwóch etapach:
przegląd prezentacji postaci przygotowanych przez uczestników,
pisemny test z treści książki wybranej przez uczestnika/zespoły.
b) Test pisemny składa się z 10 pytań zamkniętych i 10 pytań otwartych, uczestnik/zespół ma 40 minut na rozwiązanie testu. Test będzie przygotowany na podstawie treści jednej książki, którą wybrał uczestnik/zespół (trzeba zgłosić dane książki bibliotekarzowi).5. Warunki konkursu
Kostium:
a) musi być samodzielnie skompletowany lub przygotowany przez uczestników (niedopuszczalny jest kostium z wypożyczalni);
b) powinien posiadać przynajmniej 1 rekwizyt charakterystyczny dla danej postaci książkowej;
c) dopuszczalne są elementy kupne tj. peruki, kapelusze, obuwie, okulary, sztuczne uszy, różdżki itp. gadżety, ale powinny być wystylizowane przez uczestników;
Wystąpienie:
a) forma prezentacji dowolna (dialog, scenka, monolog, śpiew);
b) czas wystąpienia uczestnika/zespołu: minimalny 3 minuty, a maksymalny 5 minut;
c) prezentacja postaci powinna być zgodna z treścią książki;
d) uczestnik/zespół może wykorzystać do prezentacji podkład muzyczny (wypełniają wówczas oświadczenie, że korzystają z utworu dostępnego na podstawie nieodpłatnej licencji).Regulamin: cosplay_2024_regulamin.pdf
Zachęcam do zapoznania uczniów z konkursami i zapisów.
WYNIKI II ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
"WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW" 2023/2024Zgodnie z regulaminem do kolejnego etapu (finału) przechodzi trójka najlepszych osób z każdej kategorii, które uzyskały minimum 80% punktów. Wygrane osoby tworzą zespół i będą one reprezentować szkołę na III etapie ogólnopolskim. Etap odbędzie się 9 maja 2024 r., będą rozwiązywali drużynowo test on-line na podstawie książki:
-dla klas 1-3 „Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu” Anny Włodarkiewicz
-dla klas 4-6 „Kwadrans. Furtka poza czas” Emilii Kiereś
-dla klas 7-8 „Zielone martensy” Joanny JagiełłoDziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratuluję i życzę owocnego czytania oraz powodzenia w kolejnym etapie!
TYDZIEŃ MÓZGU ORAZ WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK UŻYWANYCH (18-22.03.)
Narząd nieużywany zanika. Aby nasze mózgi sprawnie działały, warto je ćwiczyć. Do tego służą gry logiczne, zabawy matematyczne i oczywiście książki. Z okazji Tygodnia Mózgu w bibliotece prezentujemy pozycje, które pozwolą nam dowiedzieć się więcej, poznać mózg i go potrenować. W czytelni na uczniów czeka istny trening mózgu - proponujemy gry planszowe, gry "offline", zagadki logiczne, krzyżówki, rebusy i nie tylko! Przyjdź i sprawdź, co dla Was przygotowaliśmy.
Z okazji nadchodzącej wiosny bilioteka organizuje wiosenny kiermasz książek używanych. Ceny bardzo atrakcyjne od 1,00 zł do 5,00 zł. Nie od dziś wiadomo, że czytanie również trenuje mózg!
DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Biblioteka szkolna również obchodziła ten wyjątkowy dzień. Z tej okazji uczennice mogły skorzystać z propozycji książek wystawionych na tematycznej wystawie czy dowiedzieć się co nieco o historii powstania Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Każda dziewczyna i nauczycielka, która wypożyczyła w tym dniu książkę otrzymała upominek - do wyboru cukierek z kobiecym cytatem czy zakładkę do książki. Była to okazja, by rozbudzić w niektórych pasję do czytania i zachęcić do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Tego dnia bibliotekę odwiedziło wiele kobiet (ponad 60 !!!) kolejka wychodziła poza drzwi...... Ale mnie to cieszy i zapraszam na kolejne akcje :)
UROCZYSTE PASOWANIE NA CZYTELNIKA 4-5 MARCA 2024 R.
Co roku w bibliotece szkolnej odbywa się wspaniała uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych!
Uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Następnie wszyscy wyśmienicie się bawili przy rozwiązywaniu zagadek bajkowych. Uczniowie zapoznali się z prośbami książki, papierową wersję plakatu otrzymali na pamiątkę do powieszenia w klasie. Później uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Teraz każdy z uczniów mógł już wypożyczyć swoją pierwszą książkę!
Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali zakładkę do książki oraz Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka „Wnuczka antykwariusza”, broszura informacyjna dla rodziców. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Pamiętajmy, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek i podręczników. Pełni wiele funkcji, np. stanowi wsparcie dla edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły,jest miejscem animacji kultury, centrum nowoczesnych technologii, strefą rozwijania talentów i potencjałów. Tutaj liczy się przede wszystkim uczeń, a ten nie potrzebuje jedynie książek a potrzebuje wsparcia, otwartego serca, uśmiechu, wiary w jego możliwości, na które zawsze może liczyć!
Wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY
"WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW" 2023/2024 - ETAP PÓŁFINAŁOWYza nami pierwszy (szkolny) etap Wielkiej Ligi Czytelników, w której uczniowie rozwiązywali pięć testów do wybranych przez siebie książek. Chcę tylko przypomnieć, że drugi etap półfinałowy odbędzie się 14 marca, odpowiednio dla kategorii:
klasy I-III - 2 lekcja (czytają „Manię, dziewczynę inną niż wszystkie”)
klasy IV – VI – 3 lekcja (czytają „Dynastię Miziołków” wydaną od 2014 roku)
klasy VII – VIII – 4 lekcja (czytają „Obronić królową”).
Test dotyczy tylko treści książek, bez dostępu do książki,bez pytań słownikowych czy innych dziedzin wiedzy.
Poniżej szczegóły, w tym typy pytań, jakie pojawią się na teście.
Życzę owocnego czytania i sukcesów na kolejnych etapach :)
OTWARCIE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ PO WIELU PERYPETIACH
W maju ubiegłego roku nieszczęśliwie biblioteka szkolna została zalana, niestety wymagała remontu. W lutym po wielu zmaganiach, w pełni ponownie otwarto bibliotekę dla uczniów. W tym czasie bibliotekarz pracował pełną parą - skomputeryzowano księgozbiór, by móc wypożyczać poprzez skaner kodów kreskowych. Sprawdzono i usunięto wszystkie zalane książki, zaaktualizowano księgozbiór, zakupiono nowości dla uczniów i nauczycieli. Od razu robi się milej na sercu, widząc częściowo nowe meble, kolorowe książki, ciekawą wystawę czy inspirujące plakaty z cytatami. A jeszcze milej będzie, jeśli odwiedzicie bibliotekę i sami ocenicie zmiany!
PS. Niestety pieniądze nie rosną na drzewach (a szkoda), dlatego w miarę możliwości będziemy wymieniać część starych regałów na nowe.
Serdecznie zapraszamy.
Poniżej uchylamy rąbka tajemnicy.
IV EDYCJA ŚWIĄTECZNE DYKTANDO BIBLIOTECZNE - IV EDYCJA
Serdecznie zapraszam uczniów klas 4-8 do udziału w świątecznym dyktandzie bibliotecznym!
Z dyktandem zmierzycie się 21 grudnia 2023 r. na 3 lekcji w czytelni. Czekają atrakcyjne nagrody!
Poloniści również docenią Wasz udział - otrzymacie dodatkowe oceny z języka polskiego.
Zwycięzca otrzyma tytuł Mistrza Ortografii oraz "Pióro dyrektora" marki PARKER.
WYNIKI:
Tytuł Mistrza Ortografii 2023 otrzymuje BARTOSZ BODNAR (VII b)
II miejsce – Mateusz Stabla (VII b)
III miejsce – Lena Skłym (VI a)
Wyróżnienie – Roksana Zienkiewicz (VII b)
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK Z KSIĘGARNIĄ TULISZKÓW
Tradycyjnie już w naszej bibliotece szkolnej w okresie świątecznym organizowany jest kiermasz we współpracy z Księgarnią Tuliszków. Można zaopatrzyć się w ciekawe pozycje, np. książki i poradniki dla młodzieży, pomoce do nauki, dla młodszych zeszyty edukacyjne, kolorowanki, bajeczki i wiele innych. Jest to idealny prezent dla siebie lub innych :)
Celem kiermaszu jest promowanie książek, obcowanie z lekturą i rozwijanie kultury czytelniczej.
Każdy znajdzie coś dla siebie w dobrej cenie.
Serdecznie zapraszamy!!!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna oraz Samorząd Szkolny w dniach 22-24 listopada 2023 r. realizowali przedsięwzięcie czytelnicze związane z tym wyjątkowym świętem. Jego głównym celem było rozwijanie zainteresowań literaturą dla dzieci oraz promocja biblioteki, samorządu i dobrej zabawy. Zajęcia rozpoczęto od przedstawienia historii pluszowego misia oraz prezentacji słynnych misiów (Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Coralgol, Miś Yogi klasom I-III. Starsi uczniowie czytali młodszym fragmenty "Kubusia Puchatka".
Mając na uwadze fakt, że misie są ulubionymi przytulankami dzieci i bohaterami bajek, każdy mógł przynieść swojego ulubieńca do szkoły. Dużą popularnością cieszyła się fotobudka, w której można było sobie zrobić zdjęcie ze swoim ulubionym pluszakiem. Uczniowie klas IV-VIII rywalizowały w konkursie na "Klasowe wystawy misiów NAJ" - tuaj zwyciężyły klasy ex aequo IV b oraz VIII - GRATULUJEMY! W nagrodę otrzymali śliczne zakładki do książek z motywem misia oraz słodkości.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w biblioteczne przedsięwzięcie i zapraszamy do wypożyczania książek przybliżających nas do świata misiowych przygód.
VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY
"WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW" 2023/2024Serdecznie zachęcam do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Wielka Liga Czytelników”.
Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa, promocję klasyki polskiej i zagranicznej dla dzieci i młodzieży, zainteresowanie pozycjami spoza swoich preferencji czytelniczych, umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Konkurs przebiega trochę w zmienionej formie, ma teraz trzy etapy:
I etap szkolny do 19/23.02.2024 uczniowie zdobywają 5 sprawności (5 testów) (80/100 pkt) i te osoby przechodzą do półfinału;
II etap półfinał 14.03 tradycyjny test w bibliotece szkolnej
- uczniowie czytają 1 książkę (podaną przez Organizatora) i biorą udział w teście tradycyjnym w bibliotece szkolnej (test dostarcza Organizator, ewentualną dogrywkę też); trzy osoby z każdej kategorii, które uzyskały najlepsze wyniki i przynajmniej 80/100 pkt przechodzą do finału i są reprezentacją szkoły w finale;
III etap finał ogólnopolski 9.05 test drużynowy online w bibliotece szkolnej
- uczniowie czytają 1 książkę i biorą udział w teście drużynowym online.
Więcej informacji dostępne są w poniższym pliku:
Informacje_o_konkursie_WLC_2023-24_i_lista_ksiazek.pdf
Osoby zainteresowane konkursem muszą odebrać formularz zgłoszeniowy, na którym niezbędne będzie podanie adresu mailowego w celu utworzenia konta do wpisywania wyników z testów.
Gorąco zachęcam!!!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
RELACJA Z AKCJI:
Dzien_postaci_z_bajek_-_2023.mp4
serdecznie zachęcam wszystkich uczniów [oraz nauczycieli :)] do przebrania się w bajkowe postacie w dniu 8 listopada (środę) z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Przewidziane zdjęcia klasowe oraz grupowe, dla najciekawiej przebranych - mini nagroda oraz zachęta do klas starszych - kto przebrany-niepytany!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.
WYNIKI KONKURSÓW Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Gratulujemy zwycięzcom!!! Rozdanie dyplomów i nagród już niebawem :)
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2023 POD HASŁEM GŁÓWNYM
"TU KWITNIE WYOBRAŹNIA"Październik jest międzynarodowym świętem bibliotek szkolnych. Z tej okazji zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej zabawy biorąc udział w konkursach!
Dla klas I-III przyjemna będzie zabawa w tworzenie lapbooka dotyczącego swojej ulubionej książki!
Dla klas IV-VIII zadanie konkursowe jest proste. Waszym zadaniem jest ułożenie opowieści na podstawie kości Cubes. Ogranicza Was tylko wasza wyobraźnia, jak brzmi główne hasło tej edycji! Tylko tyle! Najlepsze prace nagrodzimy.
Wszelkie informacje na plakatach oraz w regulaminach :)
Pióra w dłoń (tudzież klawiatury) i do dzieła!
Regulamin_konkursu_literacko-plastycznego_dla_klas_I-III___Lapbook____Ksiazka_-_przyjaciolka_god.pdf
REGULAMIN_KONKURSU_LITERACKIEGO_DLA_KLAS_IV-VIII_______BIBLIOTECZNE_STORY_CUBES___.pdf
III EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ "CZYTAMY Z SERCEM"
RELACJA Z AKCJI:
Relacja_Czytamy_z_sercem_III_edycja_2023.mp4
Regulamin_konkursu_fotograficznego_dla_klas_I-VIII______Serce_w_obiektywie____(1).pdf
WYNIKI ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW
Miło mi poinformować, że zespół z klas I-III - Wojtek Fajer (I b), Weronika Fajer (III a) oraz Oliwia Gwiżdż (III a) otrzymali tytuł MISTRZA POLSKI w Wielkiej Lidze Czytelników. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW W PRZYSZŁYM ROKU SZKOLNYM!
TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2023
PRZEDŁUŻONO TERMIN ODDAWANIA PRAC DO 26 MAJA 2023R!
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy prowadzona od 8 do 15 maja. Zainicjowało ją w 2004 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Rozpoczyna się w Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony od 1985 r.
Tegoroczna, dwudziesta edycja odbywa się pod hasłem
„MOJA-TWOJA-NASZA BIBLIOTEKA!"."Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać."
Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała konkursy, do których zachęcamy kreatywne osoby!
Regulamin_konkursu_MOJ-TWOJ-NASZ_Exlibris_biblioteczny.pdf
Regulamin_konkursu_MOJE-TWOJE-NASZE_Karykatury_patronow_roku_2023.pdfWYNIKI
SZKOLNEJ GRY TERENOWEJ "TROPEM BILBA BAGGINSA"
Biblioteka szkolna we współpracy z p. A. Pajor-Pogodą oraz pedagogiem szkolnym p. Beatą Piegzą organizują konkurs czytelniczy związany z corocznymi obchodami Dnia Czytania Tolkiena (25 marca).
Zachęcam uczniów klas 4-8 do udziału w SZKOLNEJ GRZE TERENOWEJ “TROPEM BILBA BAGGINSA” w dniu 4 kwietnia 2023r. w godz. 8:00-14:00. Obowiązuje treść książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkiena.
Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie!
regulamin_konkursu_SZKOLNA_GRA_TERENOWA____TROPEM_BILBA_BAGGINSA____(2).pdf
WYNIKI III ETAPU WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW
Gratulacje dla wszystkich uczestników, szczególnie dla zespołu z kl. 1-3, który będzie reprezentować powiat tarnogórski w konkursie wojewódzkim już 28 marca 2023r. w drużynowym teście on-line. Uczniowie zmierzą się z książką "Smopsy" Justyny Bednarek.
kl. 1-3 MISTRZ POWIATU 156 / 170 p. Wojciech Fajer (1b), Weronika Fajer (3a), Oliwia Gwiżdż (3a)
kl. 4-6 I WICEMISTRZ POWIATU 149 / 170 p. Zofia Pogoda (IVa), Hanna Bach (5b), Oliwia Cer (6a)
kl. 7-8 FINALISTA 103 / 170 p. Julia Nakonowska i Isabella Kozioł (8b)
GRATULACJE!!!!
III ETAP WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW
9 stycznia 2023r. odbył się II etap (szkolny). Do tego etapu podeszło łącznie 17 uczniów.
Przedstawiam osoby, które zakwalifikowały się do etapu powiatowego:
kategoria klas 1-3
Weronika Fajer (97%)
Oliwia Gwiżdż (91%)
Wojciech Fajer (89%)
Książka do następnego etapu „Marcel i czas” E. Becker
kategoria klas 4-6
Zofia Pogoda (99%)
Oliwia Cer (97%)
Hanna Bach (97%)
Książka do następnego etapu „Skandal w stolicy nudów” P. Beręsewicz
kategoria klas 7-8
Julia Nakonowska (86%)
Isabella Kozioł (85%)
Książka do następnego etapu „Stan splątania” R. Jędrzejewska-Wróbel
GRATULACJE!!!!
Następujące zespoły zmierzą się już 28 lutego 2023r. w drużynowym teście on-line w III etapie powiatowym. Życzymy im powodzenia!
ŚWIĄTECZNE DYKTANDO BIBLIOTECZNE
Serdecznie zapraszam uczniów klas 4-6 do udziału w świątecznym dyktandzie bibliotecznym!
Z dyktandem zmierzycie się 19 grudnia 2022r. na 4 lekcji w czytelni.
Czekają atrakcyjne nagrody!
Poloniści również docenią Wasz udział - otrzymacie dodatkowe oceny z języka polskiego.
Zwycięzca otrzyma tytuł Mistrza Ortografii oraz "Pióro dyrektora" marki PARKER.
WYNIKI:
Tytuł Mistrza Ortografii 2022 otrzymuje Nadia Chudzik (V b).
II miejsce – Bartosz Bodnar (VI b)
III miejsce – Lena Skłym (V a)
Wyróżnienie – Roksana Zienkiewicz (VI b)
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych uczniów do zabawy z BIBLIOTECZNYM KALENDARZEM ADWENTOWYM.
Do wyboru mamy dwie wersje, to od Ciebie zależy, na który się zdecydujesz.
Kalendarz nr 1
Nie znajdziecie w nim czekoladek... Ale za to mnóstwo ciekawostek z bibliotecznego świata. Przenosząc się do kalendarza ON-LINE stworzonego w genial.ly klikajcie w kolejne okienka i rozwiązujcie zadania, odpowiedzi umieście w Książeczce Adwentowej. Można samodzielnie pobrać książeczkę, by zapisywać odpowiedzi. Można ją sobie również odebrać w bibliotece szkolnej.
Po kliknięciu w zdjęcie przejdziecie do kalendarza on-line (https://view.genial.ly/5fbb8c6ea5becd0d00483be1/presentation-biblioteczny-kalendarz-adwentowy)Pobierz samodzielnie: Ksiazeczka_Adwentowa_-_SP5_2022.pdf
Wykorzystano kalendarz autorstwa Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.
Kalendarz nr 2
Wypełnione książeczki oddajemy po świętach do biblioteki,
gdzie nastąpi losowanie miłych upominków :)WYNIKI KONKURSÓW Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
dla klas I-VIII: Samodzielne wykonanie ze starych gazet przestrzennego projektu dowolnej postaci literackiej
Kat. kl. 1-3
I miejsce – Joanna Pitas 2a
II miejsce – Dawid Jurczyk 2b
III miejsce – Szymon Skawiński 3b
Wyróżnienia:
Wojciech Fajer 1b
Weronika Fajer 3a
Aleksandra Kaczmarczyk 2a
Oliwia Piełka 1a
Kat. kl. 4-6
I miejsce – Julia Piełka 6b
II miejsce – Igor Bula 4b
III miejsce – Gabriela Rabus 4a
dla klas IV-VIII: Samodzielne wykonanie plakatu (kl. IV-VI) interpretującego tegoroczne polskie hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „Czytanie dla pokoju”.
Kat. 4-6
I miejsce – Milena Rohrbach 6b
II miejsce – Igor Bula 4b
III miejsce – Agata Jarząbek 5a
GRATULACJE DLA NAGRODZONYCH!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966) - dziś tego dnia nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Biblioteka szkolna włączyła się w akcję i pani bibliotekarka pod czujnym okiem obiektywu uwieczniła przeróżne postacie bajkow. Zachęcamy do zobaczenia relacji.
NAGRODY ZA NAJLEPSZE PRZEBRANIE:
IV a – Gabriela Rabus, Igor Gawęda, Zofia Pogoda, Lena Jeż
IV b – Julia Okoń, Anna Kolricz, Igor Bula, Laura Szumal
V a – Nikola Broczkowska, Dawid Bronakowski, Dominik Janas
V b – Nadia Chudzik, Julia Grzęda, Laura Kosak, Natalia Mastalerz
VI a – Franciszek Odelga, Daniel Wowro
VI b – Kacper Bazan, Bartosz Bodnar, Piotr Furmaniuk, Mateusz Porc
VII - Julia Wyrwas, Michał Nowak
VIII a i b - brak
OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY
"WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW"Serdecznie zachęcam do udziału w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Wielka Liga Czytelników”.
Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa, promocję klasyki polskiej i zagranicznej dla dzieci i młodzieży, zainteresowanie pozycjami spoza swoich preferencji czytelniczych, umiejętność czytania ze zrozumieniem.
1. Etap pierwszy (szkolny) – indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych w szkołach podstawowych.
Czyli polega na wyborze pięciu książek z listy dla odpowiedniej kategorii, wypożyczenia z biblioteki szkolnej, przeczytaniu ich i na ich podstawie uzupełnia się test sprawdzający wiedzę z książki. Test uczeń rozwiązuje w domu, przynosi do sprawdzenia bibliotekarzowi. Dzieci, które z każdego testu mają powyżej 80% (testy można poprawiać), mogą wziąć udział w kolejnym etapie. Termin: do 22 grudnia 2023r.
2. Etap drugi (test kwalifikacyjny) – test indywidualny w szkołach podstawowych.
Uczniowie czytają książkę wskazaną przez biliotekarza i indywidualnie rozwiązują test z danej książki. Termin: 9/10 stycznia 2023r.
3. Etap trzeci (powiatowy) – test drużynowy online na podstawie książki konkursowej wybranej przez Komitet Organizacyjny. Termin: 28 lutego 2023r.
4.Etap czwarty (wojewódzki) – test drużynowy online na podstawie książki konkursowej wybranej przez Komitet Organizacyjny. Termin: 28 marca 2023r.
5 .Etap piąty (finał ogólnopolski) - test drużynowy online na podstawie książki konkursowej wybranej przez Komitet Organizacyjny. Termin: 11 maja 2023r.
Osoby zainteresowane konkursem muszą odebrać formularz zgłoszeniowy, na którym niezbędne będzie podanie adresu mailowego w celu utworzenia konta do wpisywania wyników z testów.Informacje_o_konkursie_WLC_i_lista_ksiazek_do_I_etapu.pdf
Więcej informacji również na stronie: www.wielkaliga.pl, u bibliotekarza oraz na gazetce bibliotecznej.
W załącznikach przesyłam więcej informacji:Informacje_o_konkursie_WLC_i_lista_ksiazek_do_I_etapu.docx
Informacje_o_konkursie_WLC_i_lista_ksiazek_do_I_etapu.pdf
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2022
"CZYTANIE DLA POKOJU"
Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Co rok Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza przewodnie hasło miesiąca bibliotek. W tym roku brzmi ono: „Reading for Global Peace and Harmony”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii” i odnosi się do trwających konfliktów zbrojnych i światowych zawirowań polityczno-społeczno-gospodarczych, które wywołują grozę, poczucie niepewności i chaosu.
W październiku uczniowie biorą udział w akcji czytelniczej "Cała szkoła czyta", czyli codziennie na 2/3 lekcji przez 10 minut uczniowie bądź nauczyciel głośno czytają wybraną książkę zaproponowaną przez bibliotekarza.
Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała konkursy:
dla klas I-VIII: Samodzielne wykonanie ze starych gazet przestrzennego projektu dowolnej postaci literackiej
dla klas IV-VIII: Samodzielne wykonanie plakatu (kl. IV-VI) lub napisanie pisemnej pracy (kl. VII-VIII) interpretującego tegoroczne polskie hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „Czytanie dla pokoju”.
Prace konkursowe należy przynieść do biblioteki szkolnej/sekretariatu do 31 października 2022r.
Więcej informacji w regulaminach:
Konkurs_kl._I-III_Drugie_zycie_starych_gazet.pdf
Konkurs_lit._i_plas._4-8_Czytanie_dla_pokoju.pdfOGÓLNOPOLSKA AKCJA "CZYTAMY Z SERCEM". II EDYCJA
29 września to Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Biblioteka szkolna po raz drugi włączyła się w Akcję "Czytamy z Sercem". Uczniowie klasy 4a zaprezentowali krótką scenkę, z której dowiedzieliśmy się, jak serce jest ważne dla każdego człowieka, czy faktycznie przypomina te walentynkowe? Natomiast uczniów klas młodszych w odwiedzili uczniowie klas starszych, którzy przeczytali fragmenty książki o sercu. Uczniowie zapoznali się z filmikiem edukacyjnym o budowie serca oraz mieli możliwość ukazania swoich możliwości artystycznych, kolorując ludzkie serce.
Zapraszam do zobaczenia relacji w postaci krótkiego filmiku!
Uczniowie mogą wziąć udział w quizie "Frazeologizmy z sercem". Karty pracy należy oddać do biblioteki szkolnej do 7.10.2022r. Wyniki wkrótce! :)
NARODOWE CZYTANIE 2022
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku, w 10-letni jubileusz ponownie wracamy do naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza, tym razem do "Ballad i romansów".
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
15 września uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w przedstawieniu. Na początek został odczytany list Prezydenta. Następnie aktorzy z klas 4,5,6 przedstawili iscenizacje "Pani Twardowskiej" oraz"Powrót taty". Uczniowie klas 8 zaprezentowali czytanie "Świtezianki". Zwieńczeniem przedstawienia było czytanie ballady "Romantyczność" przez panie nauczycielki. Z tej okazji organiatorzy zaproponowali uczniom mini konkurs - wypełnienie krzyżówki związanej z archaizmami.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2022
Z okazji przypadającego co roku Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), przedstawiam zadania, jakie planuję. W tym roku hasłem przewodnim jest "Biblioteka - świat w jednym miejscu"
1. KONKURSY
a). plastyczny (kl. 1-8) "Biblioteka - świat w jednym miejscu" - plakat A3 promujący bibliotekę i czytelnictwo i/lub nawiązujące do głównego hasła "Biblioteka-świat w jednym miejscu."Wyniki_konkursu_plastycznego_TB2022.pdf
b). czytelniczy (kategorie: kl. 1-3, kl. 4-6, kl. 7-8) - konkurs wiedzy o wybranej przez siebie książce:
"Harry Potter i komnata tajemnic" J.K.Rowling
"Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkien
"Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" C.S. Lewis
Jednocześnie przedłużam termin oddawania prac do 11 maja, zapisy na konkurs czytelniczy również do 11 maja.Wyniki_konkursu_czytelniczego.pdf
Konkurs_plastyczny_-__biblioteka_-_swiat_w_jednym_miejscu.odt
PLAKAT_-_Konkurs_plastyczny_Biblioteka-swiat_w_jednym_miejscu.pdf
Konkurs_czytelniczy_-__biblioteka_-magiczny_swiat.odt
PLAKAT_-_Konkurs_czytelniczy_-_Biblioteka_-_to_magiczny_swiat.pdf2. SZYBKI QUIZ BIBLIOTECZNY
Na podstawie rozwieszonych po całej szkole informacji dotyczących książek, bibliotek, historii pisma rozwiąż quiz.
Wyniki_szybkiego_quizu_bibliotecznego.pdf
3. WYSTAWA
W bibliotece będą wyeksponowane książki traktujące o podróżach w różne zakątki świata. Skoro nie zawsze możemy pozwolić sobie na realne podróże, to nic nie stoi na przeszkodzie, by śledzić je w książkach!
4. KIERMASZ CIASTA
Chciałabym gorąco podziękować za wszystkie ciasta, ciastka i babeczki, jak również talerzyki i sztućce przekazane w czwartek bibliotece szkolnej na kiermasz ciasta z okazji Tygodnia Bibliotek. Miło mi poinformować, że udało nam się zebrać 890 zł. Jesteśmy pełni podziwu Państwa cukierniczych talentów - wypieki były przepyszne i wyprzedały się do ostatniego kawałeczka.
W czwartek 12.05. odbędzie się kiermasz ciasta na holu przy głównym wejściu do szkoły. Uczniowie z klas 1-3 będą mieli możliwość zakupienia ciasta pod koniec pierwszej i drugiej lekcji, żeby móc zjeść je na przerwie w swoich salach. Uczniowie z klas 4-8 będą mieli możliwość zakupienia ciasta na pozostałych przerwach. Myślę, że kiermasz potrwa do 13:45 lub do wyczerpania zapasów.
Koszt kawałeczka ciasta będzie niewielki - 2-3 zł.
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na cele szkolne, np. na nagrody w konkursach bibliotecznych/nagrody najlepszego czytelnika na zakończenie roku szkolnego. Chciałabym także, jeśli zostanie zebrana większa kwota, przeznaczyć ją na nowości książkowe do biblioteki (które wskażą uczniowie – pojawi się ankieta).5. ANKIETA CZYTELNICZA
Z zebranych funduszy z kiermaszu ciasta planujemy zakupić nowości biblioteczne, które to WY UCZNIOWIE, wskażecie. Dlatego proszę o wypełnienie ankiety, jakich książek brakuje w bibliotece, jakie serie należy dokupić....
Więc do dzieła, wypełnijcie ankietę: https://forms.office.com/r/GmCLPn0r7p
III ETAP WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW
Do III etapu przeszły następujące osoby z danych kategorii:
kl. I-III - Weronika Fajer (II a), Szymon Skawiński (II b), Zofia Pogoda (III a)
kl. IV-VI - Hanna Bach (IV b), Zuzanna Klimowicz (V a), Michał Nowak (VI a)
kl. VII-VIII - Isabella Kozioł, Julia Nakonowska i Hanna Zygadlewicz (VIII b)
i to oni walczyli 7 kwietnia 2022r. od godz. 10:00 w drużynowym teście on-line.
13 kwietnia przesłano wyniki III etapu:
Kat. kl. I-III:
Mistrz Powiatu - 128/130p. - Szkoła Podstawowa nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich w Tarnowskich Górach
Mistrz Powiatu - 127/130p. - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach
Kat. kl. IV-VI
Mistrz Powiatu - 140/140p. - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 wTarnowskich Górach
Mistrz Powiatu - 126/140p. - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach
Kat. kl. VII-VIII
II Wicemistrz Powiatu - 121/160 - Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu
II Wicemistrz Powiatu - 115/160 - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach
GRATULACJE!!!
Jednak zgodnie z regulaminem konkursu do IV etapu wojewódzkiego przechodzą tylko drużyny z największą liczbą punktów.
Tym sposobem mamy Mistrzów i Wicemistrzów, jednak nasza przygoda z WLC w tym roku dobiegła końca.... A szkoda....
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nam się uda!
II ETAP WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW
Miło mi powiadomić, że wszystkie osoby biorące udział w konkursie przechodzą do II etapu.
Drodzy czytelnicy, informuję, że II etap odbędzie się 18 marca 2022r. (pt) w czytelni w następujących godzinach:
kl. I-III 8:00 kl. IV-VI 9:50 kl. VII-VIII 10:50
Przypominam, że na II etap obowiązują następujące lektury:
klasy I-III "Doktor Dollitle i jego zwierzęta" H. Loftinga
klasy IV-VI "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling
klasy VII-VIII "Pozłacana rybka" Barbary KosmowskiejEtap III - powiatowy, do którego przejdą po trzy najlepsze osoby z każdej kategorii odbędzie się 7 kwietnia 2022r, o godz. 10:00 w formie testu drużynowego on-line.
życzę owocnego czytania!BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych uczniów do zabawy z BIBLIOTECZNYM KALENDARZEM ADWENTOWYM.
Nie znajdziecie w nim czekoladek... Ale za to mnóstwo ciekawostek z bibliotecznego świata. Przenosząc się do kalendarza ON-LINE stworzonego w genial.ly klikajcie w kolejne okienka i rozwiązujcie zadania, odpowiedzi umieście w Książeczce Adwentowej. Można samodzielnie pobrać książeczkę, by zapisywać odpowiedzi. Można ją sobie również odebrać w bibliotece szkolnej.
Wypełnione książeczki oddajemy po świętach do biblioteki, gdzie nastąpi losowanie miłych upominków :)
Link do Kalendarza Adwentowego On-line: https://view.genial.ly/5fbb8c6ea5becd0d00483be1/presentation-biblioteczny-kalendarz-adwentowy
Pobierz samodzielnie Książeczkę Andwentową:
Ksiazeczka_Adwentowa_-_SP5.pdf
Ksiazeczka_Adwentowa_-_SP5.odt
Wykorzystano kalendarz autorstwa Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.
WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY
"WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW"
UWAGA!!!Organizatorzy Wielkiej Ligi Czytelników podjęli decyzję o przedłużeniu I etapu (czyli czytania i oddawania 5 testów) do 4 marca 2022r.
Serdecznie zachęcam do udziału w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym „Wielka Liga Czytelników”.
Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa, promocję klasyki polskiej i zagranicznej dla dzieci i młodzieży, zainteresowanie pozycjami spoza swoich preferencji czytelniczych, umiejętność czytania ze zrozumieniem.
1. Etap pierwszy (szkolno-biblioteczny) – indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych w szkołach podstawowych.
Czyli polega na wyborze pięciu książek z listy dla odpowiedniej kategorii, wypożyczenia z biblioteki szkolnej, przeczytaniu ich i na ich podstawie uzupełnia się test sprawdzający wiedzę z książki. Test uczeń rozwiązuje w domu, przynosi do sprawdzenia bibliotekarzowi. Ten etap trwa do 7 lutego 2022r.
2. Etap drugi (test kwalifikacyjny) – test indywidualny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;.
Czyli osoby, które z każdego testu mają powyżej 80% (testy można poprawiać), mogą wziąć udział w tym etapie. Wówczas czytają książkę wskazaną przez organizatorów i już samodzielnie rozwiązują test z danej książki. Ten etap trwa od 28 lutego do 11 marca 2022 r.
3. Etap trzeci (powiatowy) – w zależności od sytuacji epidemicznej test drużynowy w placówkach wyznaczonych przez Koordynatorów Powiatowych lub test indywidualny online.
Czyli do tego etapu przechodzą osoby, które uzyskały najwyższą notę. Ten etap odbywa się 7 kwietnia 2022r.
4.Etap czwarty (wojewódzki) – w zależności od sytuacji epidemicznej test drużynowy w placówce wyznaczonej przez Koordynatora Wojewódzkiego lub test indywidualny online. Etap odbywa się 11 maja 2022r.
Osoby zainteresowane konkursem muszą odebrać formularz zgłoszeniowy, na którym niezbędne będzie podanie adresu mailowego w celu utworzenia konta do wpisywania wyników z testów.
Więcej informacji również na stronie: www.wielkaliga.pl
W załącznikach przesyłam więcej informacji:Skrocony_regulamin_Wielkiej_Ligi_Czytelnikow_SP5.odt
zgloszenie-uczestnika-wlc2021.pdf
lista_ksiazek_dla_klas_1-3_SP5.odt
Lista_ksiazek_dla_klas_4-6_SP5.odt
lista_ksiazek_dla_klas_7-8_SP5.odt
Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie, odpowiem na wszelkie pytania i służę pomocą,
pozdrawiam, Dominika KoźlakMiędzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021
WYNIKI KONKURSU:
Podczas akcji Dnia Postaci z Bajek nastąpiło ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów. Oto leauraci:
Klasy I-III Za najlepszą ilustrację do wybranej baśni:
I miejsce - Filip Cierpioł (IIa)
II miejsce - Emilia Pakuła (Ib)
III miejsce - Maja Michalak (IIIa)
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.Klasy IV-VI Za najlepszy komiks o wybranym mieście na podstawie książki
I miejsce - Laura Kosak (IVb)
II miejsce - Maja Rakowska (IVb)Klasy VII-VIII Za najlepsze opowiadanie tarnogórskie
I miejsce - Kacper Wąsowicz (VIIb)
GRATULACJE!
Drodzy Uczniowie.
pragnę poinformować o konkursach bibliotecznych związanych z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Tegorocznym hasłem są: baśnie i legendy z całego świata. W załączeniu szczegółowe regulaminy. Przedłużam termin oddawania prac do 29.10.2021 (piątku). Równocześnie zostaną później podane wyniki drogą elektroniczną przez dziennik. Konkursy są następujące:
- klasy I-III - Konkurs plastyczny „Ta baśń opowiada o…” Wykonaj ilustrację do wybranej baśni jednego autora:
1. Hansa Christiana Andersena
2. Charlesa Perraulta
lub
3. braci Grimm
- klasy IV-VI - Konkurs literacko-plastyczny „O tym mieście krążą legendy. Komiks” Przedmiotem konkursu jest stworzenie komiksu o tematyce związanej z treścią wybranej baśni/legendy z książki „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie.” (do wypożyczenia w bibliotece szkolnej).
- klasy VII-VII - Konkurs literacki „Moje miasto jest legendą” Tematem konkursu jest napisanie:
a) twórczego opowiadania dotyczącego Tarnowskich Gór. Może zawierać elementy legend tarnogórskich.
b) lub stworzenie własnej legendy dotyczącej miasta Tarnowskie Góry.
Prace należy składać do 29.10.2021r. do biblioteki szkolnej.
Zachęcam do wzięcia udziału w konkursach.
Pozdrawiam, bibliotekarz szkolny Dominika KoźlakREGULAMIN - Konkurs plastyczny "Ta baśń opowiada o" (kl. I-III)
REGULAMIN - Konkurs literacko-plastyczny "O tym mieście krążą legendy. Komiks" (kl. IV-VI)
REGULAMIN - Konkurs literacki "Moje miasto jest legendą" (kl. VII-VIII)
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza "Czytamy z sercem"
Moi drodzy, serdecznie zachęcam do zobaczenia relacji z akcji, w którą włączyła się biblioteka szkolna. Pomagali mi uczniowie klasy VII b. Dowiedzieliśmy się, że o serce należy dbać już od najmłodszych lat, nim będzie za późno.... Dziękujemy organizatorom za przesłane podziękowania!
Poniżej link do szczegółowej relacji:
Aktualności | Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach (edupage.org)
Tydzień Bibliotek 2021
Z okazji przypadającego co roku Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), prezentujemy prezentację, która codziennie będzie dawkowała niewielką porcję wiedzy i zabawy. W tym roku przewdnim hasłem jest "Znajdziesz mnie w bibliotece", zatem mamy nadzieję, że już w najbliższej przyszłości spotkamy się w bibliotece, gdzie będziecie mogli swobodnie i bez przeszkód buszować po bibliotecznych regałach i nie tylko.....
Konkursy
IX Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Literaturze: Świat Harry’ego Pottera
Drodzy Uczniowie, Drogie Uczennice,
pragnę poinformować o konkursie, który być może Was zainteresuje. Poniżej przekazuję wiadomość organizatorów.
Zapraszamy chętnych uczniów klas VII i VIII na IX Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Literaturze: Świat Harry’ego Pottera, który odbędzie się w formie online. Warunkiem udziału w konkursie jest bardzo dobra znajomość serii o Harrym Potterze oraz filmowych adaptacji każdej z części.
W przypadku braku możliwości przyznania miejsc I-III zostanie przeprowadzona dogrywka w formie ustnej na platformie internetowej wskazanej przez organizatora.
Konkurs odbędzie się 11 czerwca w sali komputerowej "starej" szkoły, od godz. 9:00 zostanie aktywowany formularz on-line z pytaniami.
Regulamin konkursu Konkurs_Harry_Potter.pdf
Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie!
KONKURS "Czytanie to najlepszy sposób uczenia się"
Zapraszamy do udziału w konkursie literackim „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Tworogu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu.
Z racji panującej pandemii, również w tym roku nie dane nam jest spotkać się osobiście. Postanowiliśmy zatem zmienić dotychczasową formułę i ogłaszamy konkurs na recenzję wybranej książki Agnieszki Stelmaszyk z cyklu „Kroniki Archeo”.
REGULAMIN: Konkurs skierowany do uczniów klas V-VIII. Chętni uczniowie, po przeczytaniu dowolnej książki z cyklu „Kroniki Archeo”, powinni napisać jej recenzję.
TERMIN: Prace należy wysłać do 17 maja 2021r. drogą elektroniczną.
WYNIKI: Zostaną podane do końca maja 2021r. drogą elektroniczną.
Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie, proszone są o poinformowanie nauczyciela bibliotekarza.
Więcej informacji w regulaminie: A.Stelmaszyk.pdf
SZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie
8 kwietnia 2021 roku kilka koleżanek i kolegów wzięło udział w Szkolnym Konkursie Czytelniczym "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Mierzyli się z pytaniami dotyczącymi treści książki. Dodatkowo zapoznali się z ciekawą biografią wybitnego autora J.R.R. Tolkiena - tutaj wiedza też była sprawdzana :)
Konkurs był realizowany ze względu na upamiętnienie Dnia Czytania Tolkiena, który odbywa się 25 marca, nieprzerwanie od 1993 roku. W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.
Pragnę poinformować, że wyłoniono następujące miejsca:
I miejsce - Paulina Obersztalska (VIIIa)II miejsce - Robert Porożyński (VIIa)III miejsce - Michalina Berbeć (VIb)Wyróżnienie otrzymuje Piotr Kuś (Va) i Marcelina Sikorska (VIIIa).Wszystkim serdecznie gratuluję!
Powtórka lekturowa
JEDYNA TAKA POWTÓRKA LEKTUROWA!
DLA UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI.…
Poradnik zawiera listę lektur obowiązkowych i uzupełniających, gdzie przy każdej lekturze są wybrane różnorodne zadania przygotowane przez użytkowników www.wordwall.net
Zobacz i sprawdź się, przypomnij sobie wiadomości z lektury, baw się miło.
Włożyłam w tę pracę dużo serca, zatem korzystaj i dziel się, ale zawsze podawaj źródło!Powtorka_lekturowa_dla_kazdej_klasy_-_D._Kozlak.pdf
Srebrna Czcionka
Nasza Szkoła i PBW w Katowicach filia w Tarnowskich Górach od roku 2015 organizuje Tarnogórski Konkurs Dziennikarski SREBRNA CZCIONKA.
Fotorelacje w zakładce "Album fotograficzny".