• Pomoc psychologiczna

• Koronawirus okiem psychologa

• Drodzy ósmoklasiści! Poniżej kilka porad przed egzaminem.

Połamania piór!

Drogie Dzieci, w Dniu Waszego Święta przesyłamy Wam najlepsze życzenia, abyście zawsze mieli w sobie coś z dziecka ;)

Zapraszamy do wspólnej zabawy - obejrzyjcie prezentację zamieszczoną poniżej i spróbujcie odgadnąć, którego ze swoich nauczycieli widzicie na zdjęciach. Odpowiedzi prześlijcie przez dziennik elektroniczny do Pani Psycholog Kamili Lichosik.

Prezentacja_1_SP5.pptx

Dziś 29.05. obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa - zapraszam do obejrzenia filmiku zarówno dzieci, jak i rodziców:

Drodzy uczniowie! Jeśli odczuwacie silny stres przed egzaminem ósmoklasisty - wykonajcie proszę poniższe ćwiczenia (znajdujące się w linku) - w razie potrzeby pamiętajcie o dyżurach psychologa i pedagoga, którzy pozostają w gotowości, aby Wam pomóc. Pozdrawiam Was!

26. Maja - Dzień Matki - zapraszam do krótkiej refleksji i zabawy, którą można omówić wspólnie z mamą:

Afirmacje - ćwiczenie dla każdego:

Zapraszam do obejrzenia ilmiku o tym, że słowa mają moc:

Dziś  15.maja - Dzień Rodziny

Zapraszam do zabawy w gronie rodzinnym - gra budująca relacje on-line:

Kilka słów dla rodziców w postaci graficznej

Co zrobić gdy rodzice się kłócą?

Poniżej link do krótkiej prezentacji dla uczniów, zapraszam do obejrzenia:

Dziś 6 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Anoreksją. Może Państwo myślicie, że za wcześniej na myślenie o tym ale w ramach profilaktyki, chciałam Państwa zachęcić do zapoznania się z objawami zaburzeń odżywania, ale też spojrzeć na problem ten rozwojowo.

Głód jest naszą podstawową potrzebą, odczuwaną w zasadzie od urodzenia. I od urodzenia wiele może się dziać w temacie karmienia czyli zaspakajania głodu dziecka.

Wiele wskazuje na to, że zaburzenia odżywania mają swój początek we wczesnych okresach rozwojowych i są związane z jakością relacji między opiekunami a dzieckiem.

Karmienie może być nieświadomym zamiennikiem okazywania ciepła, zainteresowania. I w drugą stronę, dzieci szybko łapią, że rodzice bardzo się angażują w to czy je czy nie je i nieświadomie tą uwagę dla siebie ściągają.

Nadmierna koncentracja na tym czy dziecko je czy nie je, prowadzi często do nieświadomego lub celowego „kontrolowania” rodziców przez tego typu zachowania, że dziecko odmawia jedzenia lub zjada gdy osiągnie jakiś swój inny cel np. jest nagrodzone. Dotyczy to wielu „niejadków” na co zwracam uwagę, dlatego, że zaburzenia odżywiania, takie jak odmowa jedzenia, jedzenie wybiórcze dotykają coraz młodsze dzieci, a problem wtedy dotyczy całej rodziny.

Warto też wiedzieć, że u osób chorujących na np. anoreksję właśnie potrzeba kontroli nad swoim ciałem, odżywianiem jest bardzo ważną potrzebą, a wczesne zachowania rodziców mogą tą nadmierną kontrolę wzmacniać.

Niekorzystne jest też „przekarmianie”  lub karmienie dziecko „bo powinno coś zjeść”, bo ja się martwię, że on/ona nic nie jadł, gdyż dziecko je wtedy gdy rodzic każe,  a nie wtedy gdy naprawdę czuje głód- nie uczy się rozpoznawać w sobie kiedy jest głodne a kiedy nie. Traci też zaufanie do siebie, bo ktoś wie lepiej, czy jego potrzeba ma być zaspokojona czy nie.

Oczywiście rytuały siadania wspólnego do stołu, regularnego i zdrowego jedzenia są bardzo ważne ale czasem zapominamy o szanowaniu indywidualności dziecka w tym temacie np. jedzenia tego co lubi a co nie.

Warto też dyskutować z dziećmi we wczesnym wieku na temat kanonów piękna np. biorąc pod uwagę wzorzec lalki Barbie. Często już na początku szkoły podstawowej dziewczynki czują się za grube i są niezadowolone ze swojego wyglądu.

Szczególnie warto wziąć pod lupę  u naszych dzieci  taką cechę jaką jest perfekcjonizm i dążenie do ideału- to też jest znaczącym ryzykiem zaburzeń odżywiana ale też ogólnie problemów z poczuciem własnej wartości.

I jeszcze na koniec, wzmożoną uwagą powinniśmy mieć na….podjadanie! Wiele zachowań związanych z jedzeniem jest tak zwanym „jedzeniem emocjonalnym” tzn jest spowodowane emocjami np. niepokoję się- jem, jestem zła, smutna- poprawiam sobie humor jedzeniem…Sądzac po „memach” problem rozwija się też podczas pandemii…

Na podstawie: Joanna Adamska

Zapraszam wszystkich uczniów do aktywności mających znaczenie w maju - gotowy do wydruku kalendarz

30. kwietnia - Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

Zapraszam do zabawy dla dzieci - Moja Kapsuła Czasu Zabawa polega na prowadzeniu dziennika z czasów Pandemii, skłania do refleksji i jest znakomitą formą autoterapii w trudnych czasach.

Moja_Kapsula_Czasu-____Marzena_Dziadkowiec_2020.pdf

Jak odnaleźć bliskość w czasie pandemii? Zapraszam do zapoznania się z ciekawą prezentacją przeznaczoną zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci:

Drodzy uczniowie, przed nami kolejny tydzień nauki on-line. W ramach wsparcia udostępniam kilka praktycznych porad dotyczących motywacji do nauki oraz plan dnia, który pomaga ustalić priorytety i uporządkować pracę własną. Powodzenia!

PRZED NAMI WEEKEND!

Wykorzystajcie dobrze ten czas i zostańcie w domach!

• Sala
              • Gabinet Psychologa na półpiętrze