• Projekty i programy

• Nasza szkoła w projekcie UNICEF "Szkoła dostępna dla wszystkich"

•

Nasza szkoła, pod patronatem Instytutu Badań Edukacyjnych, UNICEFu oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki wspólrealizuje nowy projekt edukacyjny "Szkoła dostępna dla wszystkich" (Accesssible School for All). W trakcie działań planowane jest dotarcie nawet do 30 tys. dzieci w Polsce. Projekt jest realizowany od maja 2023 do listopada 2025.

Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów - pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych oraz logopedów. Uzyskają oni wiedzę w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla dzieci, uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

Działania te będą ukierunkowane na zapewnienie poczucia wspólnoty wśród dzieci i uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów będących uchodźcami z Ukrainy oraz budowanie przyjaznego klimatu w klasie i szkole w ramach ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Główne cele projektu

We współpracy ze środowiskiem akademickim oraz organizacjami pozarządowymi zostaną opracowane oraz przeprowadzone szkolenia, które wpiszą się w obecne wyzwania, przed którymi stoją nauczyciele specjaliści oraz odpowiedzą na pytania:

• jak wspierać rozwój przedszkola/szkoły jako organizacji, która staje się coraz bardziej dostępna, bezpieczna i przyjazna wszystkim dzieciom/uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz daje możliwości wszechstronnego rozwoju wszystkim osobom uczącym się?
          • jak realizować działania edukacyjno-specjalistyczne służące wzmacnianiu zdrowia psychicznego dzieci i uczniów?
          • jak prowadzić skuteczne działania, których celem jest włączenie grupy dzieci i uczniów będących uchodźcami z Ukrainy do zespołu/klasy/środowiska lokalnego? Jak prowadzić proces kształcenia uczniów z doświadczeniem migracji?
          • w jaki sposób wykorzystać metody diagnostyczne oraz dostępne narzędzia diagnostyczne  w procesie oceny funkcjonalnej?
          • w jaki sposób organizować środowisko sprzyjające uczestnictwu uczniów w procesie nauczania-uczenia się?

Uczestnicy projektu będą wdrażali w praktyce oraz dokumentowali przeprowadzone interwencje, czyli oddziaływania edukacyjno-specjalistyczne wobec uczniów i rodziców oraz zespołu innych nauczycieli danej placówki. W celu wzmocnienia tych oddziaływań szkolenie nauczycieli specjalistów będzie prowadzone w nowoczesnej formie obejmującej konsultacje, doradztwo i superwizje bieżącej pracy z uczniami, co będzie sprzyjało poszerzeniu kompetencji i wdrożeniu do praktyki strategii oddziaływania zapewniających dostępność edukacji dla wszystkich uczniów.

Szkolenia w interaktywnej formule będą realizowane na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. W strukturze programów szkoleń znajdą się:

• webinary, których treści zamieszczone na platformie będą dostępne dla uczestników w trybie ciągłym: filmy edukacyjne, materiały do samokształcenia (scenariusze, poradniki, przewodniki, studia przypadków, studia interwencji), interaktywne ćwiczenia oraz quizy.
          • warsztaty realizowane online w trybie synchronicznym w formie spotkań z trenerami – ekspertami, którzy poprowadzą dyskusję, odpowiedzą na pytania i wątpliwości związane z tematami poruszanymi na szkoleniach.

W czasie trwania projektu pracownicy merytoryczni placówek biorących w nim udział w projekcie oraz rodzice uczniów będą mieli możliwość korzystania ze wsparcia w postaci konsultacji udzielane przez specjalistów merytorycznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego (lekarze psychiatrzy, psychologowie kliniczni).

W projekcie planuje się udział 560 placówek edukacyjnych (szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno–pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli) oraz 1120 zatrudnionych w nich nauczycieli specjalistów, którzy dzięki udziałowi w projekcie zostaną przygotowani do pełnienia funkcji doradcy ds. dostępności uczenia.

Projekt będzie miał również komponent badawczy i ewaluacyjny, a wyniki otrzymane w rezultacie tych działań mają służyć wytworzeniu praktyk sprawdzonych empirycznie (evidence–based) wzmacniając w ten sposób system dostępnej i włączającej edukacji dla wszystkich. Na zakończenie projektu zostanie opracowany katalog dobrych praktyk, które zostaną udostępnione wszystkim nauczycielom-specjalistom.

Szczegóły na stronie IBE https://www.ibe.edu.pl/index.php/pl/szkola-dostepna-dla-wszystkich-opis-projektu

Drodzy Uczniowie i Rodzice,

wraz z początkiem marca 2017r. nasza Szkoła rozpoczęła pracę, wspólnie ze szkołą z Włoch, nad projektem eTwinningowym.

W projekcie tym bierze udział klasa III A  oraz równoległa jej klasa z włoskiej szkoły.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszego przedsięwzięcia.

PROJEKT eTwinning

pomiędzy

Szkołą Podstawową nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach, Polska

a

1 Istituto Comprensivo Francavilla Fontana, Włochy  primocomprensivofrancavilla.edu.it

Strona www włoskiej szkoły

winkSzczegółowy plan projektu wink

Komiksy eTwinning

Klasa 3A wraz z uczniami z Włoch pragną przedstawić efekty swojej klikumiesięcznej pracy nad projektem.

Przy tworzeniu historii Staś and Andrea's Travel nasi uczniowie wykorzystali anglojęzyczną platformę ToonDoo dzięki której mieli okazję nauczyć się posługiwać narzędziami do tworzenia komiksów online. Do tworzenia stron poszczególnych odcinków uczniowie wykorzystywali zdjęcia, które musieli uprzednio wyszkać w Internecie i zapisać na swoich komputerach.

Uczniowie z włoskiej szkoły zaprezentowali nam z kolei swoje zdolności artystyczne, ponieważ każda strona komiksu została przez nich własnoręcznie narysowana.

Zapraszamy do lektury!wink

Staś and Andrea's Travel

1st episode: Andrea goes to Tarnowskie Góry 1st_episode_pokaz_slajdow.ppsx

2nd episode: Around Poland 2nd_episode_pokaz_slajdow.ppsx